New menu

bleed line - paper cut line
Mezeler
Empty
Yunan esintisiyle bizim lezzetimizin buluşması... 
Feta - Beyaz Peynir
Empty
Yunan esintisiyle bizim lezzetimizin buluşması... 
Fava 
Empty
Yunan favası aslında bakladan değil, Santorini sarı kırık bezelyesiinden yapılmakta...
Taramasalata - Tarama
(balık içerir)
Biliyormuydunuz... Taramasalata, humustan üç kat daha fazla protein içerir. Kan basıncını düşürebilen ve beyin sağlığını iyileştirebilen omega-3 yağ asitleri yüksektir. Güçlü kemikler için önemli olan D vitamini için iyi bir kaynaktır.
Şaksuka 
Empty
Türk usılü şakşuka... 
Levrek Marin
Empty
Empty
Ara Sıcaklar
Empty
Empty
MENU
Tzatziki - Yunan Usulü Cacık
Empty
Bir rivayete göre; uzun zaman önce, Osmanlı İmparatorluğu hala ticaretin tüm hızıyla devam ederken, Hindistan, terbiyeli yoğurt bazlı bir sos olan raita sosunun basit zevklerinin tadını çıkarıyordu. Bu süre zarfında Hint halkı, biryani olarak bilinen Kuzey Hindistan pirinç yemeğini seven seçkin bir Pers sınıfı tarafından yönetiliyordu. Ancak Hintliler, pirinç yemeğini Pers seçkinlerinin paleti için fazla baharatlı yaparlardı. Persler, baharatların ateşini dengelemek için raita sosunun yatıştırıcı tadının tadını çıkarmaya başladılar. Salatalık kadar serin ve yoğurt kadar yatıştırıcı olan bu klasik Hint sosu, baharatlı pirinç için mükemmel bir çözümdü. Persler Orta Doğu'ya döndüklerinde raita yemeğini yanlarına aldılar ve baş döndürücü sos, mutfak meraklılarını büyüledi. Osmanlı İmparatorluğu'ndaki diğer tüm milletlerden en çok Yunanlılar bu yemeği son derece sevmiştir. Ancak, Hint kökleri neredeyse görünmez olana kadar bu klasik salatalık ve yoğurt sosunu değiştirmişler ve Tzatziki doğmuştur. Türkçe Cacık kelimesinden türetilmiştir.
Horiatiki - Yunan usulü çoban salata
Empty
Bir rivayete göre, Plaka mahallesindeki taverna sahiplerinin yarattığı Horiatiki (Köy) salatası, 1960'lar ve 70'lerdeki ilk turizm patlaması sırasında ortaya çıkmış. Kurnaz restoran işletmecileri, domates, salatalık, soğan ve biber içeren basit salatalarda hükümetin belirlediği fiyatları, üstüne bir parça beyaz peynir ekleyerek atlatmanın bir yolunu bulmuşlar, bu da turistlerden istedikleri kadar ücret almalarına izin vermiş.
Saganaki Peynir
Empty
Empty
Saganaki, yunanca sahan anlamına geliyor. Yunan mutfağında en iyi bilinen saganaki ise kızarmış peynir
Boureki - Börek
Empty
Empty
Empty
Kolokythakia Tiganita - Kabak Kızartma
Empty
Empty
koh-loh-kee-THAHK-yah tee-ghah-nee-TAH
Kolokythakia Tiganita - Kabak Kızartma
Empty
Empty
koh-loh-kee-THAHK-yah tee-ghah-nee-TAH
Ana Yemek
Empty
Empty
Hamsi Tavada
Tatlı
Empty
Empty
Revani                                                                                                                                                                                                        
  • 1